27. novembra 2023

Bez názvu ...

Žijeme v modernom, digitálnom svete plnom rôznych technológií, ktorého neoddeliteľnou súčasťou sú jednoznačne sociálne siete.
Pojmy Instagram, Facebook, Viber či Tiktok už dnes pozná zrejme každý.
Množstvo ľudí všetkých vekových kategórií prostredníctvom vyššie spomenutých sociálnych sietí zdieľa svoje zážitky, pocity z každodenného, bežného života najčastejšie vo forme fotiek a videí.

Napriek tomu, že sú síce sociálne siete vekovo obmedzené a novodobé zariadenia majú možnosť rodičovského dohľadu, kvôli hektickému životnému štýlu žiaľ veľa rodičov nemá prehľad a kontrolu nad svojimi deťmi, koľko času trávia na internete, aké stránky navštevujú a hlavne ako sa na weboch prezentujú/správajú.

Ja osobne využívam niekoľko sociálnych sietí, na ktorých sa často stretávam s maloletými, ktorým podľa ich chovania bohužiaľ ozaj chýba tá pevná rodičovská ruka a výchova. Nulová úcta k dospelým, používanie vulgarizmov a mnoho iných.
Pri pomyslení na to, aké osobnosti sa časom vyformujú a vyrastú z takýchto detí, mi príde smutno.
Pravdou je, že dospelí nie sú o nič lepší. 
Namiesto radosti z úspechu tvorby iných, povzbudzovania a podpory dokážu zo závisti šíriť akurát tak nenávisť a o inteligencii niektorých jedincov radšej ani nehovorím.

Rada by som týmto nadviazala na jednu veľmi dôležitú tému a tou je bezpečnosť detí na internete, ktorú je podľa mňa potrebné často a intenzívne tlačiť do popredia a pozornosti ľuďom. A nemyslím si to len ja, ale mnoho špecialistov, ktorí sa IT a bezpečnosti na internete venujú na profesionálnej úrovni.
Deti sú predsa len krehké bytosti, ktoré sú pre svoju naivnosť a dôverčivosť veľmi ľahkou korisťou pre rôznych predátorov (pedofilov!).
Preto by sa mali rodičia posnažiť trochu ubrať zo svojho pracovného nasadenia, uponáhľaného života a okrem povinného učenia sa začať viac venovať svojim deťom. 
Deti potrebujú v nás mať pocit istoty a bezpečia.
Taktiež je dôležité budovanie si dôvery, aby sa nehanbili rozprávať o svojich obavách a problémoch.
A hlavne s nimi hovoriť o rôznych nebezpečenstvách na internete, ktoré na nich číhajú, ktoré môžu mať traumatizujúci dopad na ich psychiku.
Podobne je to aj so šikanou a kyberšikanou, na ktorú netreba zabúdať, pretože sú takisto tichým zabijakom detskej mentality.
Treba si uvedomiť, že deti sú našou budúcnosťou.

Príspevok by som asi ukončila tým, aké je významné a potrebné zahŕňať svoje deti láskou. Buďte s nimi trpezliví a buďte im k dispozícii vždy, keď to potrebujú.

Žiadne komentáre: