“Mojou vysokou školou sú knihy a dobrá knižnica. Mohol by som stráviť zvyšok svojho života čítaním, len aby som uspokojil svoju zvedavosť.”
Malcolm X
Poslednú knihu, ktorú som ako dočítanú položila na svoj nočný stolík, bola "Nehaňte vlka" od spisovateľa Farleyho Mowata.
Odkedy sa mi narodil synček, svoj voľný čas, ktorého veľa niet, venujem handmade výrobe a tým pádom som knihy odstavila na druhú koľaj, čo mi aj začína byť ľúto, keďže mám (ešte aj u rodičov) množstvo fantastických kníh.
Na žánre nie som náročná. Prečítam si čokoľvek, čo ma zaujme.
Pri hľadaní vhodného vianočného darčeka pre jedného knihomoľa z našej rodiny, som natrafila na túto knihu.
A keďže som neodolala, pustila som sa do jej čítania.
"Polnoc v Černobyli
Doposiaľ nevypovedaný príbeh najväčšej jadrovej katastrofy
Udalosti, ktoré sa odohrali v Černobyli 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka – radiácie.
Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu a jeho porážke v studenej vojne. Pre Moskvu to bola nielen environmentálna a vedecká katastrofa, ale najmä politická a finančná. Celkové náklady sa vyšplhali na 18 miliárd rubľov – dobový ekvivalent 18 miliárd dolárov – a Černobyľ nimi dorazil ekonomiku, ktorá bola aj bez neho na pokraji zrútenia. Havária a jej následky naplno ukázali, že sovietsky štát je kolos stojaci na prehnitých nohách klamstiev.
Celú pravdu o tom, čo sa v tú noc začalo v reaktorovni 4. bloku Atómovej elektrárne V. I. Lenina, až doteraz nik nevyrozprával. Novinár Adam Higginbotham obetoval dve desaťročia života rozhovorom so svedkami a práci s archívnymi materiálmi, aby nám predložil túto drámu v celom rozsahu. Začítame sa do spomienok obyvateľov strateného sveta vnútroštátnych pasov, tajnej polície, dlhých radov na potraviny a hrdinského sebaobetovania za vlasť. Vysoko cenená Polnoc v Černobyli je špičková literatúra faktu, ktorá opisuje skazu impéria, hrdinstvo jednotlivcov a zúfalo dômyselné improvizácie, ktorými sa spoločne snažili bojovať proti novému nepriateľovi."
Keďže je to je literatúra faktu, je trochu náročná na čítanie a isto ju neprečítate "na posedenie".
Hneď v druhej kapitole Vás autor zahĺbi trochou jadrovej fyziky, vďaka ktorej o nej získate základný prehľad na pochopenie napr. fungovania jadrovej energie, v ďalších sa postupne začítate do detailne popísaných udalostí celej katastrofy.
Taktiež obsahuje mapy, fotografie, poznámky autora.
Černobyľská havária sa zapísala do dejín ľudstva ako najväčšia jadrová katastrofa.
Pre tých, ktorí (ako aj ja) majú o nej len základné či všeobecné informácie, určite knihu odporúčam pre spoznanie skutočného obrazu či už vtedajšej ZSSR, ale aj samotnej elektrárne.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára